Teltházas karácsonyi koncertet adott a Ghymes Dunaszerdahelyen

2010.12.19 12:00

A Ghymes együttes, az Európa Gyermeknéptánccsoport és a Csallóközi Néptáncegyüttes közös karácsonyi koncertjére került sor december 18-án a dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központban 18 órától.A teltházas karácsonyi koncerten előbb a táncé volt a főszerep, majd pedig a felvidéki, több-díjjal is kitüntetett Ghymes együttes lépett a színpadra.
Először az Európa Gyermeknéptánccsoport mutatott be Moldvai táncokat. Ezután a Csallóközi Néptáncegyüttes kalotaszegi táncokat táncolt, majd a színpad újra az Európa gyermeknéptánccsoport vette birtokba, akik csallóközi eszközös táncokkal és végül gömöri táncokkal szórakoztatták a nézőközönséget. A zenét a Gyeplős zenekar húzta, a tánccsoportok koreográfusa Brandl Ferenc volt. A szünetben a gyerekek szórakoztatták a nézőket az előcsarnokban polgári táncokkal, dunántúli ugróssal majd folytatódott a műsor a Ghymes zenekarral. A gyermekek nagyszerű műsora után a közönséget elvarázsolta a Ghymes együttes, akik régi és új énekeikkel kápráztatták el a közönséget. Dunaszerdahelyen ritka alkalom, hogy ellátogat az együttes, de ahogyan Szarka Gyula fogalmazott, mindig szívesen jönnek a Felvidékre, hiszen itt otthon vannak. A koncertet még meghittebbé tette, hogy a karácsonyi számokat az Európa gyermek néptánccsoport az együttessel együtt énekelte. A tiszta gyermekhang és a kifinomult Ghymes zene valódi kuriózumként hatott a kultúrházat színültig megtöltő közönségre.

Az Európa Gyermeknéptánccsoport az Európa Központ mellett alakult 2009 márciusában. A gyermek néptánccsoport fő célja között szerepel a néptánc, a népzene szerelmeseivel való foglalkozás. Több néptáncot sajátítottak el a csoport tagjai, ezáltal is próbálják megőrizni népi hagyományainkat és erősíteni nemzeti identitásunkat. Sok fellépésen vett részt a csoport, melyek közül kiemelnénk a nyelvtörvény elleni tiltakozáson való szereplésüket, így a tánccsoport sok ezer ember előtt léphetett fel. Óriási öröm volt a gyerekeknek a budapesti Nemzeti Táncszínház színpadán találkozni a magyar néptáncot modern színpadi formában tálaló együttessel, az ExperiDance tánckarral. Augusztusban Székelyföldön nagy sikerrel léptek fel a máréfalvi mirákulum kultúrprogram keretén belül. A gyermeknéptánccsoport meghívást kapott a deáki országos táncháztalálkozóra is és többek között részt vettek a Csemadok 60-ik születésnapján Dunaszerdahelyen.
A Csallóközi Néptáncegyüttes csoport kisebb – nagyobb szünetekkel jelen van már 55 éve a kultúra világában. E szép évfordulót tavaly ünnepelték. Idén is rengeteg fellépésen vettek részt, mely közül kiemelnénk a csoport szerbiai szereplését.
„Szerettünk volna neves zenekarral közös kultúrprogramot szervezni, ezért az ősszel kapcsolatba léptünk a GHYMES zenekarral. Nagy örömünkre, rögtön rábólintottak a közös együttműködésre” - mondta honlapunknak Kovács Tibor, a koncert szervezője.

A Ghymes együttes Szarka Gyula vezetésével olyan szlovákiai magyar zenészekből alakult a Nyitrai Pedagógia Főiskolán 1983-ban, akik előtte rockot, komolyzenét, régizenét játszottak. Első táncházaikat és népzenei koncertjeiket a Nyitra melletti Gímes (régi írással Ghymes) községben rendezett ifjúsági táborban tartották, innen ered a Ghymes név, amit 1984-ben vett fel a zenekar. Az eltelt évek számukra a tisztítótüzet jelentették. Lassan a népzenei elemek alkotói elképzeléseikhez simultak és megszületett a "Ghymes zeneE". A ritmusok még feszesebbé, keményebbé váltak, a hagyományos népi hangszerek mellet (hegedű, brácsa, cimbalom, duda, bőgő, lant, koboz, tökcitera, tárogató) előkerült a szaxofon, a dobfelszerelés, improvizációk készültek és anélkül, hogy észrevették, vagy akarták volna, belekeveredtek az ún. world music kategóriába. A „Ghymes zene" magyar, valamint közép- és kelet európai népzenei gyökereken táplálkozik. Ars poeticája a muzsika egyetemessége. Zenéjük azt keresi, hogy miben hasonlítanak az emberek egymáshoz s nem azt, hogy miben különböznek.

 

2010. december 17. péntek, 00:00

Felvidék Ma, ka