Škoda Octavia 1,6 MPI LPG: Gázt neki!

2011.02.07 17:42

Hogy illő komolysággal fogalmazzunk: a Škoda hallgatott a kor szavára, amikor elkészítette második legnépszerűbb modelljének gázüzemű változatát. Pontosabban: benzin- és propán-bután (LPG) üzemű változatát. A duális meghajtás az 1,6-os benzinmotorhoz jár, ami azt is jelenti, hogy csak limuzinként elérhető. Az autót még tavaly decemberben kaptuk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.

 

Alaktan

Az Octavia külsejét elemezni lerágott csont, de annyit mindenképpen érdemes elmondani, hogy eddig minden újítás – legyen szó nemzedékváltásról vagy csupán fazonigazításról – nagyon jót tett a kezdetben abszolút jellegtelen autónak. Tény, hogy attraktivitás szempontjából most sem tartozik a TOP 10-be, viszont kétségtelenül szolid és elegáns. Tekintélyt parancsolóak a fényszórói, két klasszissal megszépült a hűtőmaszkja, és a 2. nemzedék 2009-es ráncfelvarrását követőben a ködlámpák is szebbek, illetve nagyobbak. A kettős üzemet kívülről egyébként csak a zöld I betűs MPI felirat jelzi a kocsi farán, plusz természetesen a hátsó szélvédőre ragasztott „LPG” matrica.

 

Belvilág

Tesztautónk a Family XL megjelölése elárulta, hogy egy akciós modellcsalád képviselőjéhez van szerencsénk. Szereltségében gyakorlatilag minden lényeges biztonsági és komfortkelléket megleltünk (ESP, függönylégzsákok, tempomat, klímaberendezés, CD/mp3-as rádió), a modellre jellemző kitűnő kezelhetőséggel és példás ergonómiával társítva. A hagyományos üzemanyagszint-jelző csak a benzin mennyiségét mutatja, a LED-diódás „gázóra” a középkonzolon, a sebességváltó kar mögött kapott helyet. Az ülések nemcsak kényelmesek, hanem szépek is, kacattartót bőségesen találtunk mindenfelé. A csomagtér pedig a gázüzem ellenére akkora, mint a többi Octaviáé. Magyarán: óriási, lásd a műszaki adatokat. A pótkereket viszont be kellett áldozni;annak helyét foglalja el a 44 literes gáztartály, miközben a benzintank megmaradt 55 literesnek. A többi már ugyanaz lenne, amit az új Octavia korábbi tesztjei során megírtunk: nagyon jó a felhasznált anyagok minősége, a gyári megmunkálás szintén, kellemes érzés az autóban tartózkodni.

 

Az országúton

A motor mindig benzinnel indul, de azonnal automatikusan gázüzemre vált, mihelyt a hűtőfolyadék hőmérséklete elérte a 30 fokot.. Ha viszont feltett szándékunk mélyelemzést végezni a két üzemmód között, menet közben bármikor visszakapcsolhatunk benzinre, majd újra gázra. Mélyelemzési szándék ide vagy amoda, biztosíthatok mindenkit: nagy különbséget nem fog érezni. Inkább semekkorát, mert 4 lóerő és ugyanannyi newtonméter inkább csak a fékpadon mutatható ki, mint a reális közlekedésben. Azt viszont garantáltan megérzi az illető, hogy ha csurig töltötte a tankot és telidurrantotta a gáztartályt is – amelynek töltőnyílása ugyanott van –, jóval később kell újra benzinkutat keresgélnie. Úgy nagyjából 1200-1300 kilométer megtétele után. És jól teszi, ha ismét „elpégéshez” hajt be, mert ez az üzemanyag feleannyiba sem kerül, mint a benzin; tesztünk írásakor 0,43–0,58 eurót kértek egy literért, a 95-ös benzin 1,20–1,29 eurós árával szemben. Ja, és hogy mennyivel drágább egy „gázos” Octavia a tisztán benzinesnél? Nos, kérem, a duális üzem gyárilag sincs ingyen: az 1.6 MPI-hez legközelebb álló 1.2 TSI (105 LE, hatfokozatú kézi váltó, 5,7 literes átlagfogyasztás) ugyanebben a szereltségben 15 559 euróba kerül. Lehet számolni a megtérülési időt, az aktuális gáz- és benzinárak ismeretében...

 

Vas Gyula

(A szerző felvételei) 

 ADATLAP*

Hengerűrtartalom:         1595 cm3

Teljesítmény: 75 kW/102 LE (72 kW/98 LE)/5600min-1      

Nyomaték: 148 (144) Nm/3800min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi                                             

Legnagyobb sebesség: 190 (186) km/óra  

Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,8 (13) s      

A csomagtér űrtartalma: 560–1430 l

Átlagfogyasztás: 5,7 (9,2) l/100 km

CO2-kibocsátás: 169 (149) g/km

Ár: 16 819 euró

 

* zárójelben a gázüzem adatai