Berényi József az RMDSZ kongresszusán

2011.02.27 19:34

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség tisztújító kongresszusának vendége és felszólalója volt Berényi József MKP-elnök is. A Magyar Koalíció Pártjának elnöksége már márciusban hivatalos tárgyalást kezd az új vezetőségű RMDSZ-szel. Berényi József nagyváradi tapasztalatiról és megbeszéléseiről tájékoztatta portálunkat.
Milyennek látja a megújult vezetőségű RMDSZ-t?
- Továbbra is a Kárpát-medencei magyarság erős és meghatározó pártja az RMDSZ. Annyira, hogy kegyeikért a román pártok is versenyeznek. Ennek többek között az is az oka, hogy az RMDSZ a mérleg nyelvét jelenti a román parlamentben. Az RMDSZ rugalmasságát mutatja az is, hogy jobboldali és baloldali pártokkal is van kormányzati tapasztalata. Ennek megfelelően - sokak nem kis meglepetésére - nem csak a kormánypártok képviseltették magukat, hanem az ellenzéki pártok is, amelyek felszólalói burkolt ajánlatokat is tettek az RMDSZ irányába, hogy a közeljövőben szívesen látnák őket koalíciós partnerként. Ez a hozzáállás - főleg szlovákiai szemmel nézve - egészen meglepő jelenségnek tűnik. Ezzel együtt az RMDSZ programjában nyíltan felvállalja a területi autonómia követeléseit, a kongresszuson több küldött is kitért erre a kérdésre.
Mit jelent Markó Béla távozása a párt éléről?
- Ő nem csak egy meghatározó személyisége volt 18 éven át a szövetségnek, hanem - úgy hiszem - politikai bölcsességből is példát mutatott. Éppen karrierje csúcsán jelentette be, hogy visszavonul a pártelnöki tisztségéből. Azok az eredmények, hogy Romániában elfogadták az oktatásügyi törvényt, és a kisebbségügyi törvény is elfogadás-közeli állapotba került, szintén ezt az állítást támasztják alá. Jövőre választások lesznek Romániában, Markó Béla pedig átadta a lehetőséget a fiatalabb generáció képviselőinek.
Tárgyalt Kelemen Hunor új RMDSZ-elnökkel?
- Még a választási eredmények ismertté válása előtt beszéltem vele, amikor érthetően - a többi elnökjelölttel együtt - viszonylag izgatott volt. Abban egyeztünk meg, hogy amennyiben megválasztják, akkor még a márciusi Kárpát-medencei Képviselők Fórumának összehívása előtt találkozunk. Erre várhatóan március 10-én, egy nappal a KMKF-ülés előtt kerül majd sor, az RMDSZ új vezetőségének és az MKP elnökségének hivatalos találkozójaként.
Ön is felszólalt az RMDSZ kongresszusán?
- Igen. A határon túli magyar pártok közül ketten kaptunk felszólalási lehetőséget, Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és én. Hangsúlyoztam, hogy az évek hosszú során a közösen vallott elveken és az emberi barátságokon alapuló együttműködés az RMDSZ és az MKP között továbbra is nagyon fontos. Megköszöntem Markó Bélának, hogy miután a szlovákiai parlamenti választásokat követően az MKP a parlamenten kívül rekedt, az RMDSZ számára egy pillanatig sem volt kétséges, hogy Szlovákiában továbbra is minket tartsanak partnerük. Bízom abban, hogy ez a partneri viszony továbbra is fennmarad köztünk.
Két hónap múlva az MKP is tisztújító kongresszust kap. Meghívást kap erre az RMDSZ új elnöke?
- Egy olyan MKP-kongresszusra, amelyen a határon túli magyar pártok képviselőit is meghívjuk, természetesen meghívjuk az RMDSZ elnökét. Az áprilisi tisztújító közgyűlés a szó szoros értelmében erősen "munkajellege" lesz, várhatóan megfeszített tempó mellett - és a tisztújítás mellett  számos aktuális közéleti feladatra is fókuszálnunk kell majd. Minderre csak egy napunk lesz. Úgy gondolom, az ezt követő alapszabályt módosító kongresszusunk lehetne olyan, melyen vendégül láthatnánk a határon túli magyar pártok képviselői is.
2011. február 27.
Felvidék Ma, ON